Tortuga 1667 Rules (Turkish) – Unofficial

 

 

4-9 Oyuncu
20-40 dakika

Tortuga’ya Hoşgeldiniz!

Yıl 1667 ve sen Karayip denizlerinde yelken açan bir korsansın. Bir İspanyol Kalyonu yakınlarda süzülüyor, ve sen mürettebatını geminin tüm hazinelerini çalmaya ikna ediyorsun. Korsan dostlarına söylemediğin şey ise, ganimeti ele geçirince, onu paylaşmaya hiç niyetinin olmaması. Hala kendi ülkene sadıksın, ve ganimeti ele geçirmenin, geri döndüğünde saygı görmeni sağlayacağını düşünüyorsun. Mürettebatının bir kısmı sana sadakatini paylaştığını ve eğer kayalık Tortuga adası yolunda, açgözlü diğer korsanları ıssız adalarda bırakacaklarını söylüyorlar. Ama sen arkadaşlarının dolu tüfeklerini ve isyan fısıltılarını duydun. Biliyorsun ki, açık denizlerde kimseye güvenilemez.

 

Nasıl Kazanılır?

İspanyol Donanması (Spanish Armada) kartı ortaya çıktığında, ganimet yerlerinde en fazla ganimet bulunan takım (Fransa veya Britanya) oyunu kazanır. Gemilerdeki ganimetler ve Tortuga’daki ganimetler birbirine eklenir.

Tek sayıda oyuncunun olduğu oyunlarda, eğer İspanyol Donanması kartı açıldığında oyuncular berabere ise, Hollandalı oyuncu kazanır.

Çift sayıda oyuncunun olduğu oyunlarda, eğer İspanyol Donanması kartı açıldığında oyuncular berabere ise, Ufak Tefek Detaylar bölümünden “Beraberlik” kısmına bakınız.

 

Tortuga Board

Kurulum

Aşağıdaki tabloda gösterilen sayıda sadakat kartını çıkarın. Karıştırıp, her oyuncuya, yüzü kapalı şekilde bir tane dağıtın. Kartınıza gizlice bakıp, kapalı şekilde koyun. Bu sizin takımınız. Bu kartları ifşa edemezsiniz.

Oyuncu sayısı Britanya Fransa Hollanda
4 2 2
5 2 2 1
6 3 3
7 3 3 1
8 4 4
9 4 4 1

Oy kartlarını karıştırıp her oyuncuya 3’er tane dağıtın. Oy kartlarınıza gizlice bakın. Bu kartları yalnızca oy kullanırken gösterebilirsiniz. (Saldırılar, İsyanlar ve Kavgalar’da oy kullanılır, bunlar ileriki bölümlerde anlatılmıştır.) Kalan Oy kartlarını masaya kapalı biçimde koyarak, Oy destesi oluşturun.  

Olay Destesi

Olay kartlarından 6 tanesinin üstünde bir yıldız vardır. Oyunda kullanmak üzere, 3 tanesini seçin. Rastgele seçebilirsiniz, özellikle eğer bu ilk oyununuzsa. Diğer yıldızlı Olay kartlarını oyundan çıkarıp kutuya geri koyun.

İspanyol Donanması kartını ayırın. Seçilen yıldızlı kartlar dahil, diğer olay kartlarını karıştırın ve masaya kapalı olacak şekilde koyun. Bu desteden 4 kart çekin ve İspanyol Donanması kartıyla karıştırın. Bu 5 kartı destenin altına koyun. İspanyol Donanması kartı, oyunda çekilecek son 5 karttan biri olacaktır.

Bu oluşturulan destenin ilk 5 kartını, oyun tahtasının yanına kapalı olacak şekilde sırayla yerleştirin.

 

Piyon Yerleşimi

Her oyuncu bir  Brethren of the Coast (Kıyıların Kardeşi) kartını seçip önüne koyar. O kartın rengine uyan piyonlar seçilir ve keseye konulur, kullanılmayan piyonlar oyundan çıkarılır. Bir oyuncu keseyi sallayıp, bakmadan, her seferinde bir piyonu iki gemiden birine yerleştirir(yukarıdan aşağı doğru). (Uçan Hollandalı veya Jolly Roger) İlk çekilen piyon Uçan Hollandalı’nın kaptanı olur, ikinci çekilen piyon Jolly Roger’ın kaptanı olur, üçüncü çekilen Uçan Hollandalı’nın İkinci Kaptanı olur, vs. Eğer tek sayıda piyon varsa son çekilen piyon Uçan Hollandalı’nın son sırasında olur. Piyon rengi Kıyıların Kardeşi kartının rengi ile eşleşir.  

Oyun sırasında piyonlar yer değiştirir. Piyonu bir geminin en üstünde olan kişi Kaptandır. İkinci sırada olan kişi İkinci Kaptandır. Bir geminin en arkasında olan kişi Miçodur. Bir oyuncu aynı zamanda Hem Kaptan hem Miço veya hem İkinci Kaptan hem Miço olabilir. (örn. Bir gemide iki kişi varsa İkinci Kaptan aynı zamanda Miçodur.) Bir gemide 5’ten fazla piyon olamaz. Bir piyon Tortuga’daki en yüksek rütbeli piyon olduğunda, Tortuga Valisi olur.

 

Ganimet Yerleşimi

İspanyol Kalyon’una 4 ganimet simgesi koyun. Ganimet koyma yeri dışında, Tortuga’ya 2 ganimet koyun. Her kaptana birer ganimet verin. Önce Jolly Roger‘ın kaptanı ganimeti istediği ganimet yerine koyar, sonra Uçan Hollandalı’nın kaptanı da kendi gemsiinde istediği yere koyar..

Oyun sırasında, ganimetler, ganimet koyma yerlerine koyulacaktır. Bir yerin taşıdığı ganimetin sınırı yoktur, gösterilen yerlere sığmasalar bile. Gerekirse üst üste koyun.  

 

Nasıl Oynanır

Jolly Roger’ın kaptanı ilk hareket eder. Sıra saat yönünde ilerler. Sıra gelince, herkes aşağıdaki potansiyel eylemlerden birini gerçekleştirir. Hangi eylemin yapacağı yapmadan önce söylenmeli. Oyuncuların her tur 1 eylem hakları vardır, Kaptan, İkinci Kaptan, Miço veya Tortuga Valisi, tüm oyuncuların yapabileceğin eylemler yerine pozisyonuna özel olası eylemleri de gerçekleştirebilirler.

 

Tortuga4

Tüm Oynucular için Olası Eylemler:
 • 2 olay kartına bak: Kapalı 5 olay kartından 2’sini seçip gizlice bak. Baktıktan sonra tekrar aynı yere kapalı olarak koy.
 • 1 olay kartını oyna: Kapalı 5 olay kartından birini açıp herkesin görebileceği şekilde koy. Daha sonra kartta yazan sonuçları gerçekleştir. Açılan kartı atıp, yerine Olay destesinden kapalı başka bir kartı koy.
 • İki olay kartını işaret et. Bir oyuncuyu birini oynamasına zorla: Beş kapalı Olay kartından ikisini seç. Seçtiğin oyuncu, o iki kartı görmeden birini seçer, ve önceki maddedeki gibi oynar. Oynanan kartın yerine yeni kart kapalı olarak konur.
 • Piyonunu filikaya, gemiye veya adaya hareket ettir. Piyonunu bir gemiden veya Tortuga’dan bitişiğindeki bir filikaya geçir. Veya, bir filikadaki piyonunu Tortuga’daki sıranın sonuna veya bir gemideki sıranın sonuna geçir.
Kaptanlar için Olası Eylemler:
 • Saldırı Çağrısı Yap: Başarılı saldırılar İspanyol Kalyonundaki ganimetleri almanı sağlar. Kalyonda hiç ganimet yoksa, başarılı saldırılar, diğer korsan gemisinden ganimet almanı sağlar. Detaylar için aşağıdaki “Oy Kartları” bölümüne bakınız.
 • Bir tayfayı adaya bırak: Aynı gemideki istediğin bir piyonu Tortuga’ya yolla.
İkinci Kaptanlar için Olası Eylem:
 • İsyan Cağrısı Yap: Başarılı isyanlar, geminin kaptanını Tortuga’ya bırakmanı sağlar. Detaylar için aşağıdaki “Oy Kartları” bölümüne bakınız.
Miçolar için Olası Eylem:
 • Ganimet Kaçır: Gemide bulunan Britanya ganimet yerindeki bir ganimeti Fransız kısmına geçir, veya tam tersini yap.
Tortuga Valisi için Olası Eylem:
 • Kapışma Çağrısı Yap: Kapışmalarda Tortuga’daki 2 ganimeti, Tortuga’daki ganimet yerlerine yerleştirirsin. Detaylar için aşağıdaki “Oy Kartları” bölümüne bakınız.

Olay destesi bittiğinde ve sadece 5 açılmamış Olay kartı kaldığında, artık açılan kartların yeri boş kalır. İspanyol Donanması kartı gelene kadar oyun devam eder, geldiğinde biter. İspanyol Donanması kartı son kart olarak kalırsa, oyuncular kartı gizlice görme veya bir başkasına zorla oynatma eylemlerini yapamazlar.

Adaya Bırakılmak & Tortuga

Oyun sırasında, piyonun Tortuga’ya bırakılabilir. Bir gemideysen ve bırakılırsan, Tortuga’daki sıranın en sonuna yerleştirilirsin. Gemindeki boş kalan yerine doğru, arkandaki piyonlar birer adım ilerler. Eğer Kaptan adaya bırakılırsa, İkinci Kaptan, Kaptan olur. Eğer bir gemideki herkes bırakılırsa,o gemideki iganimetler bulunduğu yerde kalırlar. Oradaki ganimetler hala takım skoruna eklenir. Eğer bir oyuncu, boş bir gemiye çıkarsa, o geminin Kaptanı olur.

Tortuga’dayken hala sıra sana gelir ve hala normal bir şekilde eylemleri yapabilirsin. Tortuga’da 6’dan fazla oyuncu varsa bile, adada işaret olmamasına rağmen, sıra devam eder.

Eğer Tortuga’daysan ve bırakılırsan, piyonun Tortuga’daki yerinden en sona geçer, ve sıradaki oyuncular birer ilerler. Ayrıca Oy kartlarından birini seçip Oy kartı destesinin en sonuna koymalısın ve oyunun kalanını daha az Oy kartıyla sürdürürsün. Eğer Tortuga’dayken birden fazla kez bırakılırsan, birden fazla Oy kartı kaybedersin.

 

Filikalar

Filikaya hareket etmek bir eylem değerindedir. Doalyısıyla bir gemiden Tortuga’ya veya Tortuga’dan gemiye hareket etmek 2 eylem değerindedir. Birinci eylemde filikaya daha sonra ikinci eylemde de gemiye veya Tortuga’ya hareket edersin. Filikalar yalnız bir oyuncu taşıyabilir, eğer filikada halihazırda bir piyon varsa, ikinci bir oyuncu ona hareket edemez. Filikada olan oyuncu, oylamalara katılmaz. Diğer eylemleri yapmakta özgürsün. (kartları açmak ve oynamak). Eğer filikadayken bırakılırsan, Tortuga’daki sıranın en sonuna geçersin.

 

Oy Kartları

Saldırı

Bir geminin kaptanı, eylem olarak bir Saldırı çağrısı yapabilir. Kaptan gemideki tek oyuncuysa bile, bunu yapabilir. Saldıran Kaptan’ın gemisindeki tüm oyuncular gizli bir Oy kartı çıkarır. Desteden de bir Oy kartı çıkartılır ve hepsi karıştırılıp açılır.

Saldırıda bir Oy kartının en üst kısmı geçerlidir ve Top, Meşale veya Su bulunur. Her bir Su, bir Meşale’yi söndürür. Eğer en az bir Top varsa ve söndürülmeyen en az bir meşale varsa, Kaptan İspanyol Kalyonundan bir parça ganimet alıp gemisindeki bir yere koyabilir. Eğer İspanyol Kalyonunda ganimet kalmadıysa, kaptan diğer korsan gemisinden bir ganimet alıp kendi gemisine koyar.  

Örnek: Eğer 2 Top, 1 Meşale ve 1 Su oynandıysa saldırı başarısız olur çünkü 1 Meşale 1 Su tarafından söndürülür ve hiç sönmeyen Meşale kalmaz.

Örnek: Eğer 1 Top, 2 Meşale ve 1 Su oynandıysa saldırı başarılı olur çünkü 1 tane Top vardır ve 2 Meşaleden biri 1 Su tarafından söndürülür ve 1 Meşale hala sönmemiş şekilde kalır.

Örnek: 2 Top ve 2 Meşale oynandıysa, saldırı başarılı olur. Fakat yine de yalnızca 1 parça ganimet alınır.

Oynanmış tüm Oy kartlarını karıştırıp Oy destesinin en altına koyun. Oylamada bulunan herkes yeni bir Oy kartı çeker.

İsyan

Bir geminin İkinci Kaptanı eylem olarak İsyan çağrısı yapabilir. Kaptan hariç, o gemideki tüm oyuncular ortaya gizli bir Oy kartı çıkarır. Desteden de bir Oy kartı çıkartılır ve hepsi karıştırılıp açılır.

İsyan oylamasında, Oy kartlarının yalnızca en alt kısmı önemlidir ve ya bir Kurukafa ya da bir boşluk içerir. Eğer açılan kartların çoğunluğu Kurukafa ise, o geminin kaptanı Tortuga’ya bırakılır. Eğer boşluklar fazlaysa veya berabere kalındıysa, hiçbir şey olmaz.

Oynanmış tüm Oy kartlarını karıştırıp Oy destesinin en altına koyun. Oylamada bulunan herkes yeni bir Oy kartı çeker.  

Kapışma

Tortuga Valisi, bir eylem olarak Kapışma çağrısı yapabilir. Vali Tortuga’daki tek oyuncu da olsa bu çağrıyı yapabilir. Tortuga’daki her oyuncu ortaya gizli bir Oy kartı çıkarır. Desteden de bir Oy kartı çıkartılır ve hepsi karıştırılıp açılır.

Kapışmalarda Oy kartının sadece orta bölümü önemlidir ve burası ya Britanya ya da Fransa bayrağı taşır. Eğer çoğunluk Britanya oyu verdiyse Tortuga’daki iki ganimet Britanya tarafına konulur.  Eğer çoğunluk Fransa oyu verdiyse Tortuga’daki iki ganimet Fransa tarafına konulur. Eğer berabere kalındıysa, iki tarafa da bir ganimet konulur. Tortuga’daki iki ganimet hep Tortuga’da kalır fakat ilerideki Kapışmalarda taraf değiştirebilirler.

Oynanmış tüm Oy kartlarını karıştırıp Oy destesinin en altına koyun. Oylamada bulunan herkes yeni bir Oy kartı çeker.  

Artık oynamaya hazırsınız. Unutma, İspanyol Donanması kartı geldiğinde, en çok ganimeti olan takım kazanır. Alttaki bölüm Olay kartları, kural açıklamaları ve ipuçları içerir. İsterseniz oyuna başlayıp, gerisini gerektiği zaman okuyabilirsiniz.  

 

Olay Kartları

Aşağıdaki açıklamalarda “her oyuncu” seni de kapsar. “Diğer bir oyuncu” ise kapsamaz. Tüm kart açıklamaları, kartlar açıldığında zorunludur.

İyi Kartlar (6)

Pistol (Tabanca) (2): Kartı açan bir oyuncu seçer. O oyuncu adaya bırakılır.

Letter of Marque (Marque Belgesi) (4):Kartı açan oyuncu aşağıdakilerden birini yapar:

 1. Tortuga’daki veya Filikadaki bir oyuncuyu bir gemideki sıraya sokun.
 2. 1 Oy kartı çekin. Daha sonraki elinizdeki bir Oy kartını Oy destesinin üstüne yerleştirin. Unutma, o en üstteki Oy kartı, bir sonraki oylamada oy olarak kullanılacak.
Kötü Kartlar (6)

Black Spot (Kara Nokta) (3): Kartı açan oyuncu adaya bırakılır.

Albatross (3): Açan oyuncu, bu kartı oyun sonuna kadar önünde tutar. Eğer oyunun bir anında, bir gemide 2 toplam Albatross olursa o gemideki tüm oyuncular anında Tortuga’ya bırakılır. Örneğin: İkinci Kaptan’ın önceden Albatross’u vardı. O İkinci Kaptan’ın gemisindeki birisi (kendisi dahil), bir Albatross açarsa, o gemideki herkes (Albatross’u olmayanlar dahil) Tortuga’ya bırakılır. Eğer 2 Albatross kartına sahipsen, bir gemiye girdiğin anda o gemideki herkes (sen dahil) Tortuga’ya bırakılır. Dolayısıyla, esasen bir yürüyen bomba olursun. Albatross kartları Tortuga’da geçerli değildir. Tortuga’ya aynı anda birden fazla kişi giriyorsa, rütbe sırası ters çevrilir. (Miço Tortuga’daki sıranın sonunda ilk sıraya geçer, Kaptan son sıraya)

Define Haritaları (3)

Açan kişi Define Haritasını bir başka oyuncuya verir. Haritayı alan kişi, sahibi, istediği zaman kullanabilir. Kendi turu olmasına gerek yoktur ve bir eylem sayılmaz. Bir oyuncuda birden fazla Define Haritası bulunabilir.

Fountain of Youth (Gençlik Çeşmesi) (1): Sahibi, bir Black Spot (Kara Nokta) çektikten, bir Pistol (Tabanca) ile vurulduktan veya Kaptan tarafından gemiden bırakıldıktan sonra bunu engelleyebilir. Kaptan’ın birini bırakması, böyle iptal olsa bile Kaptan’ın turu biter. Bu kartı, kullandıktan sonra atınız.

Atlantis (1): Herhangi bir zamanda, bir gemiden, diğer geminin sırasının sonuna geçin. Tortuga’dan veya bir Filika’dan gemiye geçmek için kullanılamaz. Diğer gemide bir Saldırı veya İsyan oylaması başlarsa, bu kartın sahibi diğer gemiye geçip oylamada yer alabilir. Yeni geminin sonuna geçip, oylamaya normal olarak katılır. Eğer Kaptan, bu kartın sahibini adaya bırakmaya karar verirse, bu kartın sahibi diğer gemiye geçilip, kendini bırakılmaktan kurtarabilir. Böyle olursa, Kaptan başka bir eylem daha yapar. Bu kartı, kulandıktan sonra atınız.

El Dorado (1): Sahip, anında bir ekstra Oy kartı çeker. Gelecekteki bir oylamada, bu kartın sahibi bir yerine iki Oy kartı kullanabilir. El Dorado’nun sahibi, bu kartı hiç kullanmayarak elinde toplam Oy kartı sayısının azalmasını önleyebilir. Bir oylamada iki kart oynadıktan sonra, bu kartı atınız.

Yıldızlı Kartlar (Her oyuna 3 tane ekleyin)

Black Powder (Kara Toz) (1): İki filika da batar ve oyunun geri kalanında kullanılamaz. Filikalarda bulunan oyuncular Tortuga’ya geçerler. Eğer iki filikada da bir oyuncu varsa, Uçan Hollandalı’da bulunan Tortuga’ya önce ulaşır, sıraya önce girer.

Cabin Fever (Deniz Tutması) (1): Kartı açan, bir diğer oyuncuyu seçer. İkisinin sadakat kartları karıştırılır, ve ikisine tekrar dağıtılır. İkisi de yeni sadakat kartına göre hareket eder.

Eight Bells (Sekiz Top) (1): Kartı açanın gemisindeki veya adasındaki tüm piyonlar keseye konur. Karıştırılır ve rastgele sırayla, o adaya veya gemiye tekrar dizilir.

Facade (1): Kartı açan oyuncu, sağındaki oyuncu ile piyonlarının yerlerini değiştir.

Pirate Code (Korsan Onuru) (1): Kartı açan oyuncu, kartı tutar. İsterse, kendisinin normalde katılması gerektiği sıradaki 2 oylamaya katılmayabilir. Yine de oylama çağrısı yapabilir, ve kendisinden başka kimse olmasa da desteden bir Oy kartı çekilir. İki kez oylamaya katılmayınca, kartı atınız. Birinci oylamaya katılmadıktan sonra yan çevirerek, bir kez kullanıldığını unutmayın.

Stormy Seas (Fırtınalı Denizler) (1): Kartı açanın gemisindeki tüm ganimetler İspanyol Kalyonuna, veya adasındaki tüm ganimetler Tortuga’daki ganimet koyma yerinin dışına konulur. Unutma, eğer Kalyonda bir ganimet varsa, gemi kaptanları onlar bitene kadar birbirine saldıramazlar.

 

Oyun Bitirici(1)

Spanish Armada (İspanyol Donanması) (1): İspanyol Donanması kartı çekildiğinde oyun biter. Kimin kazandığını belirlemek için, üstteki “Nasıl Kazanılır” kısmına bakınız.

 

Tortuga1

 

Ufak Tefek Detaylar

Genel Oynanış

Oyuncular atlan kartları inceleyebilir. Oyuncu bunları aklında tutmak için kağıt kalem veya elektronik aletler kullanabilir. (Tortuga 1667 bir hafıza oyunu değildir!) Diğer oyuncularla açıkça sözel iletişim kurmanız önerilmekle beraber, not paylaşmak, kulağa fısıldamak veya diğer yollardan gizlice konuşmak yasaktır. Bir olay açıldıktan, Oy verildikten, bir şey yapılacağı belirtildikten sonra, geri almak yoktur!

Eğer grubunuzun oynaması uzun sürüyorsa, 30-saniyelik kronometre kullanın. Eğer bu sürede bir karar veremezse, iki kartı görme eylemini otomatik olarak uygulayın. Bir oyuncu 2 karttan birini çekmeye zorlandığında 30 saniyelik sürede karar veremezse, bunu uygulatan onun yerine seçer.

İpuçları

Bu oyun bir bilgi ve iletişim oyunudur. Eğer birinin sizin  takımınızda olduğuna güveniyorsanız, onunla strateji paylaşın, bilgi verin ve yardım edin. Eğer ona güvenmiyorsanız, onları yanıltacak bilgiler ve stratejiler verin.

Çok çaresiz değilseniz, Olay kartların rastgele açmak doğru bir hamle değildir. KArtların çoğu sizi ve takımınızı hayli yaralar. Doğru olan, önce bir kartla ilgili emin olmak için incelemek, veya inceleyen ve güvendiğiniz birinin sözüne uymaktır. Zararlı kartların nerede olduğunu bilmeniz, düşmanlara onları zorlamanızı sağlar.

Oy destesinde %30 Top, %30 Su ve %40 Meşale vardır. Eğer gemide yalnızsanız, saldırıda Top oynayarak, Meşale çekme ve kazanma şansınızı %40 yaparsınız. Takımınızla birlikte saldırıyorsanız, kimin hangi kartı oynayacağı ile ilgili anlaşabilir veya insanları yanlış yönlendirebilirsiniz. Oyunun büyük bir bölümü elinizdeki Oy kartlarını düzenleme ve kendiniz için yanlış olacak şeyler oynamak zorunda kalmamaktır.

 

Beraberlik Bozucu

Eğer çift sayıda oyunculu bir oyun İspanyol Donanması geldiğinde berabere durumda ise, İspanyol Donanmasını oyundan çıkarın ve kullanılmış veya oynanmamış kartları geri karıştırıp yeni bir olay destesi yapın. Tekrar 5 kartı sıraya dizip, oyuna kaldığınız yerden devam edin. Öne geçen ilk takım, oyunu kazanır. Oyunuların önlerindeki kartlar, yeni desteye koyulmaz, önlerinde kalır.

Seçmeli İleri Düzey Kurulum

Kurulum safhasında, İspanyol Kalyonuna 4 ganimet, Tortuga’daki alan dışı yere 2 ganimet, Uçan Hollandalı’nın Britanya bölmesine 1 ganimet , Jolly Roger’ın Fransa bölmesine 1 ganimet koyun. Sadakat kartlarını dağıttıktan sonra, piyonları rastgele birer birer çekin. Her piyon çekildğinde, o piyonun sahibi istediği gemiyi ve istediği sırayı seçebilir. Oyuncular Tortuga’da başlamayı da seçebilir. Gemiler eşit sayıda piyon taşımak zorunda değil. Bütün piyonlar koyulduktan sonra, en üstteki piyonlar Kaptan olur. Piyon yerlerinde boşluklar kaldıysa, piyonlar bir sıra ilerler.

3 Yıldızlı Olay kartından daha fazla kart koyulabilir. Bu biraz daha uzun, daha kaotik ve stratejik bir oyuna yol açar.

Translated by: Onuralp Çakır